Witamy na stronie programu „Mali Wspaniali”.


Rok szkolny 2020/2021 jest dla każdego wyjątkowy praktycznie pod każdym względem. Dla naszej Fundacji i realizowanego programu „Mali Wspaniali” jest szczególny ze względu na wyzwania jakim musieliśmy podołać w dobie pandemii COVID-19. Mimo to cieszymy się, że niezmiennie program jest dla dzieci radością, zabawą i stałym elementem dnia w przedszkolu, a dla nas działaniem w kierunku ich prawidłowego rozwoju i wsparcia. Wspólnie z kadrą pedagogiczną wrocławskich przedszkoli nadal będziemy inspirować i wspomagać maluchy w czasie ich pobytu w placówkach. Bardzo się cieszymy, że możemy być częścią nowego podejścia do edukacji przedszkolaków, które stawia przede wszystkim na aktywności na świeżym powietrzu. W 2020 roku program otrzymał nagrodę Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, o której piszemy szerzej poniżej, a w roku 2021 przeprowadziliśmy pilotażowe pomiary aspektów zdrowotnych dzieci 5-6 letnich. Już niedługo z pomiarów stóp, pleców, wagi i masy ciała powstanie raport, który zamieścimy w zakładce Ewaluacja. Kolejnym poważnym krokiem w rozwoju programu jest tworzona Platforma dla Rodziców i Opiekunów Prawnych uczestników naszych zajęć. To projekt, współtworzony z informatycznym stowrzyszeniem Codres Crew,który z satysfakcją przekażemy dorosłym (jeszcze w tym roku), którzy na każdym urządzeniu cyfrowym będą mogli sprawdzić wyniki testów sprawności swoich pociech lub przeczytać wartościowe artykuły pisane przez przyjaciół Fundacji - ekspertów z różnych dziedzin. W przyszłości będziemy chcieli rozwijać tę aplikację tak, aby jeszcze lepiej zaspokajać potrzeby różnych grup odbiorców programu i kompleksowo realizować przez to naszą misję edukacyjną i sportową.


Wspaniałe wiadomości!

Miło nam poinformować, że praca z dziećmi, którą codziennie wykonujemy w naszej Fundacji, została doceniona w konkursie organizowanym przez Komisję Europejską #BeActive Awards 2020. Jest on skierowany do organizacji, instytucji i indywidualnych osób, które angażują się w promocję aktywności fizycznej w swojej społeczności. Eliminacje przeprowadziło Ministerstwo Sportu, krajowy koordynator Europejskiego Tygodnia Sportu.

Wyróżnienie otrzymaliśmy w kategorii EDUKACJA za propagowanie aktywności fizycznej wśród przedszkolaków i uczniów. Ministerstwo Sportu przyznało jedynie 5 wyróżnień w naszej kategorii spośród licznych zgłoszeń, tym bardziej cieszy nas fakt, że program Mali Wspaniali znalazł uznanie w tak zacnym gronie. To wyróżnienie jest podziękowaniem dla nas wszystkich - instruktorów, dyrekcji placówek, kadry pedagogicznej i rodziców, oraz przede wszystkim dzieci regularnie uczestniczących w naszych zajęciach. Dziękujemy wszystkim, że RAZEM możemy tworzyć coś wyjątkowego w skali kraju! Nagrodę główną w działaniach edukacyjnych i prawo reprezentowania Polski w fazie międzynarodowej konkursu otrzymał Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zwycięzcom gratulujemy i trzymamy kciuki w finale!


Cieszymy się, że w tym szczególnym czasie możemy powrócić z programem do placówek oświatowych. Nasi instruktorzy w reżimie sanitarnym poprowadzą zajęcia, aby wesprzeć Małych Wspaniałych w radzeniu sobie z nową sytuacją, dać poczucie normalności oraz jeszcze więcej radości i zabawy w czasie spędzonym w przedszkolu. Bardzo serdecznie zapraszamy na nasz fanpage gdzie znajdziecie Państwo bank pomysłów na spędzanie czasu z pociechami, kreatywne zajęcia, również w czasie wakacji. Jeżeli nie macie dostępu do FB, to nasze materiały znajdziecie również na platformie YouTube oraz Padlet.
Życzymy wszystkim dużo zdrowia !
Zespół Fundacji Mali Wspaniali

O programie

"Mali Wspaniali" to program ogólnorozwojowy dla dzieci przedszkolnych, który został stworzony i wprowadzony do placówek w 2008 r. przez grupę pasjonatów oraz zawodników karate i tak jak większość początków, nasze też nie były łatwe. Wiele razy musieliśmy zweryfikować nasze plany, potknąć się, aby móc nauczyć się więcej i nabrać pokory. W 2008 rozpoczynaliśmy nasz program w pięciu przedszkolach, mając pod opieką 125 dzieci, nie śmieliśmy wówczas nawet marzyć o 1000 uczestnikach programu. Czas płynął, a program nabierał siły napędzany entuzjazmem ludźmi, którzy dobrowolnie dzielili się swoimi umiejętnościami i pasją, aby stworzyć wartość, którą Mali Wspaniali wprowadził do życia dzieci. Do zespołu dołączyli też profesorowie i doktorzy Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz w Rzeszowie, którzy naukowo potwierdzili wartość projektu. Dzięki ich udziałowi rozpoczęliśmy badania efektywności projektu, odkrywając, że nasz program działa i skutkuje tym, że dzieci nie tylko rozwijają się fizycznie, ale także behawioralnie, kształtując umiejętności i motywację niezbędną do życia.Dzisiaj pracujemy z blisko 20 tysiącami dzieci rocznie w różnych województwach Polski, wspierani przez licznych partnerów, w tym Ministerstwo Sportu oraz Gminę Wrocław, która od paru lat finansuje program na terenie miasta wśród ponad 16 000 przedszkolaków . Program Mali Wspaniali udowodnił nam, że granice są jedynie stanem umysłu.

Uczestnictwo

Sport może wzbogacać życie dzieci o wiele bardziej, aniżeli wzbogaca dorosłych. Największą różnicą jest to, że kiedy dzieci zaczną uczestniczyć w sporcie w młodym wieku, są one znacznie bardziej skłonne do pozostania aktywnymi, gdy dorosną. Dzieci w swej naturze, są naturalnie aktywne, a czas spędzony w przedszkolu oferuje wiele możliwości, aby spożytkować swoją energię w wychowanie fizyczne, czy sport. W rzeczywistości wysokiej jakości lekcje wychowana fizycznego są jedną z najlepszych sposobów odwracania obecnej tendencji otyłości u nastolatków. Możliwość uczestnictwa i rozwijania miłości do sportu i aktywności fizycznej ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia ich długotrwałej przyjemności z jego uprawiania.

„Wyjątkowym elementem sztuk walki dla dzieci jest rywalizacja z samym sobą, nie zaś z innymi”

Paul Del Sordo,
Główny Instruktor, Pediatric Martial Arts

Otyłość u Dzieci

"70% dzieci przestaje uczestniczyć w zorganizowanych zajęciach sportowych przed ukończeniem 13 lat.” . Istnieją dowody wskazujące na to, że zmiany w środowisku dzieci mogą mieć znaczący wpływ na możliwości uczestnictwa, a ponadto warunki, w których prowadzone są zajęcia mogą w znaczący sposób wpłynąć na nastawienie dziecka wobec sportu. Większość dzieci kojarzy sport z zabawą, dla innych utożsamiany jest on z presją, niepewnością i obawą przed krytyką co powoduje, że dzieci mają negatywny stan umysłu, jeśli chodzi o sport. Obecne badania wykazują:

1/3 dzieci
ma NADWAGĘ
50% dzieci ogląda TV ponad 2 GODZINY dziennie
1/3 posiłków
jedzonych dziennie to FAST FOOD
Koszty opieki zdrowotnej
WZROSŁY O PONAD 50%
Porcje posiłków są 2 DO 5 RAZY WIĘKSZE

Mali Wspaniali

"Mali Wspaniali" został stworzony przez połączenie metodologii gier oraz uniwersalnych wartości wychowawczych związanych ze sztukami walki, aby zapewnić dziecku od trzeciego roku możliwość uczestniczenia w sporcie i aktywności fizycznej. Chcemy, aby dzieci poczuły się bardziej zmotywowane, pewne siebie i zdolne do aktywności - co zwiększy prawdopodobieństwo aktywności w późniejszym okresie życia.

NASZE WIELKIE ZASADY TO:


Brak rywalizacji, oznacza brak oceny czy porównania: "Każdy z nas jest wyjątkowy na swój sposób"

Dzieci mówią nam, że jednym z głównych powodów, dla których nie chcą brać udziału w sporcie jest strach przed popełnianiem błędów. Wielcy gracze rozwijają się w środowiskach, w których nie boją się błędów, w których są zachęcani do próby i niepowodzenia, a porażka jest traktowana nieodłączna część procesu rozwoju. Trenerzy i rodzice, którzy kibicując dzieciom narzucają presję trafnych wyborów, tworzą kulturę strachu, która w efekcie zniechęca dzieci do gry.


Podejmij wyzwanie, oznacza daj z siebie wszystko: "Podczas każdej lekcji odkrywam moją super moc"

Dzieci uczą się pewności siebie. Widząc rezultaty swojej ciężkiej pracy, wywierają pozytywny wpływ na samych siebie oraz na poczucie własnej wartości. Kiedy dzieci osiągają swoje cele na w grze rozumieją, że mogą osiągnąć dowolny cel w życiu.


Szacunek, oznacza szacunek dla kolegów z drużyny i trenerów: "Mam moc, aby pomóc innym"

Praca w zespole skierowana na osiągnięcie wspólnego celu, pomaga dzieciom rozwijać umiejętności komunikacji i rozwiązywania problemów, które przyniosą korzyści w sporcie oraz każdej innej dziedzinie życia.


Dbaj o siebie, oznacza dobrą zabawę przy zachowaniu pozytywnego myślenia: "Jestem tutaj, aby się bawić."

Badania wykazują, że dzieci określają zabawę, podczas której są szanowani przez trenerów, rodziców i kolegów z drużyny, jako najwartościowszą. Badane dzieci wymieniły ponad 80 czynników, dzięki którym sport jest dla nich przyjemnością, gdzie WYGRANA znajduje się na 48 miejscu a uczestnictwo w turniejach na 63. Jeśli młodzi sportowcy nie bawią się sportem, w końcu odejdą, niezależnie od ich talentów oraz tego jak dobry jest ich zespół lub trener. Dorośli także rzadko dobrowolnie wykonują działania, z których nie czerpią z nich przyjemność.


Bądź zdrowy, oznacza szanowanie swojego zdrowia i ciała, unikając niebezpiecznych działań: "dbam o moje ciało"

Większość nawyków kształtuje się między 4 a 7 rokiem życia, dlatego uczenie dzieci, aby pozostały bezpieczne i dbały o zdrowie i ciało będzie miało bezpośredni wpływ na ich dorosłe życie oraz to, co przekażą swoim dzieciom.

Lekcje prowadzone są w środowisku znanym dzieciom. Instruktor (sensei) przyjeżdża do przedszkoli i szkół raz w tygodniu, prowadząc zajęcia dla maksymalnie 25 dzieci.

Typową godzinną klasę rozpoczyna się i kończy ukłonem do sensei.

Pierwszą czynnością jest medytacja. Dzieci uczą się, jak milczeć przez około minutę i oddychać głośno powtarzając po sensei. To nie jest łatwe!!!

Po rozgrzewce uczniowie ćwiczą szczególne umiejętności sztuki, które mogą obejmować kopnięcia, uderzenia i klocki dostosowane do wieku.

Każdy element wymaga dużo uwagi i koncentracji, skupienia na sobie, nie na innych.

Unikalnym elementem sztuki walki dla dzieci z ADHD czy autyzmem jest rywalizacja wewnątrz nich, a nie wśród innych. Dzieci ze specjalnymi potrzebami muszą pracować nad rozwijaniem umiejętności życiowych, a nie rywalizować z innymi o trofeum. To nie znaczy, że nie powinny rywalizować i otrzymywać tych samych nagród co inni, bo zdecydowanie powinny! Jednakże kryteria muszą być starannie rozważone i możliwe do osiągnięcia. Nie jesteśmy zwolennikami zasady, w której "wszyscy wygrywają", ponieważ porażka jest częścią życia.

Spójność i powtarzalność tworzą znajomość, a zatem dzieci z autyzmem dobrze czują się podczas naszych zajęć. Powtarzanie związane z tą samą lokalizacją, tym samymi twarzami, tego samego programu nauczania jest integralną częścią programu. Dzięki stałej strukturze, dyscyplinie i zabawnym ćwiczeniom nawet dziecko z problemami multisensorycznymi zaczyna rozwijać swoje umiejętności życiowe.

Wiele programów dla prawidłowo rozwijających się dzieci nie nadaje się dla każdego dziecka z dysfunkcjami. Albo tempo gry jest zbyt szybkie, albo nie ma wystarczająco dużo czasu na naukę reguł, lub tez ograniczają nas wyposażenie pomieszczenia /narzędzia gry. Więc co mamy robić? Przygotujmy dziecko w najbardziej nieograniczający sposób, co jest jedną z umiejętności życiowych, o której musimy zawsze pamiętać.

Założenia Programu

Wszystkie dzieci potrzebują struktury, niektóre bardziej niż inne. Niektóre powinni być częściej nakierowywane na działanie lub stymulowane w indywidualny sposób. Dlaczego u najmłodszych dzieci sztuka walki jest lepsza, aniżeli inna aktywność fizyczna? Zacznijmy od słów "sztuka" i "sport". Są one zupełnie inne. Sztuka to "każda działalność uważana za ekspresję własnej wyobraźni lub twórczego wyrażania siebie". Sport to "czynność związana z wysiłkiem fizycznym i umiejętnościami, w których pojedynczo lub drużynowo konkuruje z innymi". Główne benefity programu ogólnorozwojowego opartego o sztuki walki to:

ZDROWIE FIZYCZNE I MOTORYKA
ROZWÓJ SPOŁECZNO - EMOCJONALNY
ROZWÓJ UMIEJĘTNOŚCI NABYWANIA WIEdZY
ROZWÓJ LINGWISTYCZNY ORAZ UMIEJĘTNOŚCI KOMUNIKACJI

Ewaluacja

Bez mierzenia rezultatów nie ma postępów. Od samego początku ewaluacja była podstawą programu Mali Wspaniali. Dlatego też rozpoczęcie każdego roku szkolnego zaczynamy od badań, specjalnie opracowanych dla naszego programu (bierzemy pod uwagę środowisko, grupy wiekowe, ilość dzieci w grupie) przez Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Dzieci są badane w czterech kategoriach: Sprawność, Szybkość, Siła, Ogólna kondycja. Pomiary przeprowadzane są przez instruktorów podczas lekcji w formie gry. Te same pomiary pobierane są po roku.

Poniżej wyniki z ubiegłorocznego testu reprezentującego dwie grupy, chłopców i dziewcząt - w wieku 5-6 lat.

DZIEWCZYNKI W WIKU OD 5 DO 6 LAT

ZWINNOŚĆ
SZYBKOŚĆ
MOC
SIŁA

CHŁOPCY W WIEKU OD 5 DO 6 LAT

ZWINNOŚĆ
SZYBKOŚĆ
MOC
SIŁA
2017
2018

Raporty

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi raportami z programu „Mali Wspaniali”. Jesteśmy z nich wyjątkowo dumni!

Nasz Zespół

Wierzymy w sport. Uważamy, że sport może zmienić społeczeństwo. Myślimy długofalowo, a nasz program to rezultat pracy zespołowej oparty na pasji, cierpliwości, zrozumieniu, doświadczeniu i chęci zaangażowania się w promocję sportu powszechnego dzieci i młodzieży. Dzielimy się dobrymi praktykami, naszą pasją i wiedzą z innymi, umożliwiając rozwój projektu ‘Mali Wspaniali” nie tylko w kraju, ale również na arenie międzynarodowej. Pierwsze lata projektu poświecone były badaniom, zdobywając najlepsze możłiwe praktyki i wiedzę fachową. Logistyka projektu opiera się na ścisłej współpracy Związków Narodowych Karate Tradycyjnego oraz lokalnych Fundacji i Stowarzyszeń. Dzięki wsparciu Światowej Federacji karate Tradycyjnego (WTKF) jesteśmy związani z klubami, trenerami, mistrzami i ekspertami z całego świata. Kolejnym celem jest opracowanie programu międzynarodowego opartego na współpracy z partnreami, sponsorami przy wsparciu WTKF . Naszymi partnerami są nie tylko instytucje publiczne, placówki edukacyjne czy organizacje pożytku publicznego ale też fimry z sektora prywatnego jak np. Mahle Shared Services Sp. z o.o. z Wrocławia, która w 2019 roku wsparła naszą fundację. Serdecznie dziękujemy w imieniu wrocławskich przedszkolaków!

Partnerzy

Skontaktuj się z Nami

Wyślij nam wiadomość

Czekamy na wiadomość od Ciebie!

Odpowiemy tak szybko jak to możliwe. Dziękujemy!

Dane kontaktowe

Fundacja Mali Wspaniali

Ślężna 2 - 24, Wroclaw, 53-302
telefon dla szkół i przedszkoli +48 788 719 835; +48 510 454 457

https://www.facebook.com/maliwspanialifundacja/